Protože jsem kojící matka, funguji momentálně v omezeném pracovním režimu a nevyjíždím pracovně na individuální konzultace mimo Ústí nad Labem. Po Ústí jezdím za klienty domů. Pro mimoústecké mám k dispozici cvičebnu na Městském fotbalově-atletickém stadionu.

3 pravidla pro zdravý vývoj dětí

Chcete, aby vaše dítě zbytečně netrpělo bolestmi? Aby prožilo fyzicky aktivní a dlouhý život bez omezení? Můžete zainvestovat trochu trpělivosti v prvním roce jeho života. Dáte mu dar, který se nedá v dospělosti koupit.

Základní kámen pohybu

Základy pohybu se vytváří v podvědomí od narození. Stávají se podkladem pro všechny pozdější činnosti.

Když se dítě poprvé vzepře na rukou, vyleze na čtyři nebo se postaví, vyřeší tím složitou biomechanickou rovnici. Postup řešení si zapíše hluboko do paměti. Čím kvalitnější řešení, tím lepší základ pro držení těla. Proto je pohybový vývoj v prvních letech života tak důležitý.

Jak na to?

Dítě prochází během prvního roku života několika pohybovými etapami. Od prvního zvednutí hlavy po chůzi. Záleží na posloupnosti etap i na kvalitě provedení. Výrazný vliv na zdravý vývoj dítěte mají rodiče. Platí zde tři jednoduchá pravidla:

  1. Nepomáhat.
  2. Neomezovat.
  3. Nepřetěžovat.

Nepomáhejte

Aby dítě využilo svých vrozených kapacit plně, musí pohybové úkoly vyřešit samo. Přílišná pomoc ubírá na preciznosti a síle provedení pohybů.

Nechte děti, ať si vše vyzkouší. Staňte se spíše jejich průvodcem než velitelem. Pomáhejte jen pokud je dítě v nebezpečí nebo si o pomoc samo řekne.  

Neomezujte

Pro dítě je někdy obtížné překonat samotnou gravitaci. Nedávejte mu další překážky v pohybu. Dítě by mělo mít volné oblečení, dostatek prostoru a času si vše vyzkoušet, podklad by měl být pevný a neklouzavý.

Nechte je vše si osahat. Dopřejte jim rozmanitý terén a pohyb bez oblečení. Pokládejte děti co nejčastěji volně na zem. Vyšlete je prozkoumat okolí. Všechny smysly se zapojí do zkoumání. Dítě tak dokáže lépe číst terén a rychleji zareaguje na změnu, rychleji se učí.

Dejte pozor na klouzavé parketové nebo plovoucí podlahy. Nabízí dětem snadnou možnost plazení a často pak vynechají nebo ošidí lezení po čtyřech. To je pro stabilitu trupu v budoucnosti velmi důležité. Stačí dát na zem pár koberečků nebo protisklusové podložky.

Nepřetěžujte

Nejčastějším přetěžováním dítěte do 1 roku je nastavování vyšší polohy než samo zvládne.

Dítě, které si samo nesedne neposazujte, které nestojí nepostavujte. Pokud ještě dítě samo nechodí v prostoru nevoďte ho za ruce, nechte ho obcházet nábytek a lézt.

 Zkuste ho zbytečně nezvedat, přidejte se k dítěti a jeho přirozené poloze. Lehněte si k němu na zem, sedněte si s ním. Zcela jistě vynechte chodítka a hopsátka.

Nekazme si děti

Drtivá většina dětí se rodí zdravých. Jak to, že tolik dětí má již ve 3 letech diagnostikovanou plochou nohu a vadné držení těla? Těžko vinit zdravý vrozený materiál. Přiznejme si variantu, že děti kazí spíše okolní podmínky, ve kterých vyrůstají.

Jste to právě Vy, rodiče, kteří mohou nasměrovat své ratolesti správným směrem.

Napsat komentář

NE pevným botám

Pevné ortopedické boty umí vytvarovat nohu. A to je ten největší problém. Nejvíce ohroženými jsou zdravé dětské nohy. Kterým botám říci ANO a kterým NE?

Aktivní těhotenství

„Hlavně se šetři.“ Jako těhotná jsem tuto větu slyšela často. Ale já byla jen těhotná a neměla komplikace. Proč tedy sedět na zadku? Tělo je zvyklé na svou dávku pohybu a ke zdravému fungování ho potřebuje. Přináším Vám pár nápadů, jak si rychle a efektivně zacvičit v těhotenství.

Cesta z bot

Bosá chůze dokáže zbavit bolesti, napřímit trup, podporuje krevní oběh a posiluje imunitu. Tímto článkem se s Vámi chci podělit o své zkušenosti.

Velikost bot

Dětská noha není na bolest tak citlivá jako noha dospělého. Nevěřte jim, že je bota netlačí. Vše si ověřte. Děti dokáží nosit boty i o několik čísel menší bez jakéhokoli zaváhání. Deformování nohy ale již probíhá.