Protože jsem kojící matka, funguji momentálně v omezeném pracovním režimu a nevyjíždím pracovně na individuální konzultace mimo Ústí nad Labem. Po Ústí jezdím za klienty domů. Pro mimoústecké mám k dispozici cvičebnu na Městském fotbalově-atletickém stadionu.

Capáčky – fotonávod se střihy

Vyrobit capáčky je jednodušší než bačkory pro starší děti. Tento střih odpouští mírné nepřesnosti a nevytrestá vás, i když bude kůže pružná. Prošívat budete maximálně tři vrstvy. Můj obyčejný šicí stroj neměl ani jednou problém. Zkoušela jsem varianty z kůže a softshellu.

Tvar dětského chodidla připomíná nejvíce trojúhelník. Většina capáčků i dostupných střihů je oválných. Tato nesrovnalost mě vedla k tomu vyrobit na capáčky střih svůj. Protože nemám čas, abych vám je všem ušila, nabízím ho alespoň volně dostupný v několika variantách.

Na kožené capáčky jsem zrecyklovala kožené kabáty ze second handu. Kožený kabát seženete za 20 – 200,- Kč a ušijete z něj cca 3 – 5 párů podle jeho velikosti. Náklady na výrobu jsou tedy minimální.

Softshellové capáčky jsou použitelné spíše na ven. Dost se v nich zahřívají nohy a potí se. Také kloužou na hladkých podlahách. Proto jsem si je nechala podlepit od kamarádky vibramovou plotnou a používali jsme je na podzim venku. Obstojí i ve vlhké trávě.

Co budeme potřebovat?

 • kůži nebo softshell min. 30×30 cm
 • plochou prádelní gumu šířky 0,5 cm nebo kloboukovou kulatou gumu 3 mm širokou
 • malý spínací špendlík
 • nůžky
 • šicí nebo kancelářské kolíčky
 • páráček či skalpel na výrobu dírek pro gumičku

Jak na to?

Obkreslete vašemu dítěti chodidlo a změřte výšku nártu: oblouk „zem – vrchol nártu – zem“. Tyto hodnoty vás povedou při výběru vhodného střihu. Střihy jsou pro prvochodce různých tvarů a mohutnosti nohou.  Najdete na nich referenční čtverec rozměru. Šikovné maminky a babičky si jistě poradí i s mírnou úpravou v případě potřeby.

Střih

Vystřihněte z kůže jednotlivé díly capáčků. Bude to :

 • 2x nárt
 • 2x chodidlo
 • 2x zdvojení vrstvy na špičce
 • 2x půlkruh pro zpevnění průvleku gumičky na nártu… vždy dva zrcadlově obrácené díly
 • 4x patní díl
 • 4x tunýlek pro gumičku

Postup šití

A je hotovo :).

Střihy ke stažení

Napsat komentář

Fotonávod se střihem – Jak ušít bačkory

Na jaře jsem se rozhodla, že bych chtěla vyrobit a uveřejnit obecný střih a návod na výrobu bačkor. Využila jsem data získaná při měření ve školkách. Kreslila jsem střihy, ladila detaily, šila, zkoušela boty dětem… a víte, co mi z toho vyšlo? Žádný univerzální střih nejde vyrobit. Moje představa ideálně padnoucí bačkorky, která nejvíce připomíná rukavice na nohy, musí být šitá na míru každému dítěti zvlášť.

3 pravidla pro zdravý vývoj dětí

Chcete, aby vaše dítě zbytečně netrpělo bolestmi? Aby prožilo fyzicky aktivní a dlouhý život bez omezení? Můžete zainvestovat trochu trpělivosti v prvním roce jeho života. Dáte mu dar, který se nedá v dospělosti koupit.

NE pevným botám

Pevné ortopedické boty umí vytvarovat nohu. A to je ten největší problém. Nejvíce ohroženými jsou zdravé dětské nohy. Kterým botám říci ANO a kterým NE?

Noha vyzrává do šesti let, boty se vyrábí převážně úzké

Přináším Vám další zpravodajství ze zákulisí školkových botníků. Bot dobré délky je v nich 80 %, dostatečně širokých jen necelých 43 %. Situace se zlepšuje, ale problém s nevhodným tvarem bot přetrvává. Naopak burcující čísla ohledně tragických nohou našich dětí se mi v praxi nepotvrzují. V šesti letech, kdy vývoj klenby vrcholí, nacházím dobře klenutou nohu v téměř 90 %.