Protože jsem kojící matka, funguji momentálně v omezeném pracovním režimu a nevyjíždím pracovně na individuální konzultace mimo Ústí nad Labem. Po Ústí jezdím za klienty domů. Pro mimoústecké mám k dispozici cvičebnu na Městském fotbalově-atletickém stadionu.

Capáčky – fotonávod se střihy

Vyrobit capáčky je jednodušší než bačkory pro starší děti. Tento střih odpouští mírné nepřesnosti a nevytrestá vás, i když bude kůže pružná. Prošívat budete maximálně tři vrstvy. Můj obyčejný šicí stroj neměl ani jednou problém. Zkoušela jsem varianty z kůže a softshellu.

Tvar dětského chodidla připomíná nejvíce trojúhelník. Většina capáčků i dostupných střihů je oválných. Tato nesrovnalost mě vedla k tomu vyrobit na capáčky střih svůj. Protože nemám čas, abych vám je všem ušila, nabízím ho alespoň volně dostupný v několika variantách.

Na kožené capáčky jsem zrecyklovala kožené kabáty ze second handu. Kožený kabát seženete za 20 – 200,- Kč a ušijete z něj cca 3 – 5 párů podle jeho velikosti. Náklady na výrobu jsou tedy minimální.

Softshellové capáčky jsou použitelné spíše na ven. Dost se v nich zahřívají nohy a potí se. Také kloužou na hladkých podlahách. Proto jsem si je nechala podlepit od kamarádky vibramovou plotnou a používali jsme je na podzim venku. Obstojí i ve vlhké trávě.

Co budeme potřebovat?

 • kůži nebo softshell min. 30×30 cm
 • plochou prádelní gumu šířky 0,5 cm nebo kloboukovou kulatou gumu 3 mm širokou
 • malý spínací špendlík
 • nůžky
 • šicí nebo kancelářské kolíčky
 • páráček či skalpel na výrobu dírek pro gumičku

Jak na to?

Obkreslete vašemu dítěti chodidlo a změřte výšku nártu: oblouk „zem – vrchol nártu – zem“. Tyto hodnoty vás povedou při výběru vhodného střihu. Střihy jsou pro prvochodce různých tvarů a mohutnosti nohou.  Najdete na nich referenční čtverec rozměru. Šikovné maminky a babičky si jistě poradí i s mírnou úpravou v případě potřeby.

Střih

Vystřihněte z kůže jednotlivé díly capáčků. Bude to :

 • 2x nárt
 • 2x chodidlo
 • 2x zdvojení vrstvy na špičce
 • 2x půlkruh pro zpevnění průvleku gumičky na nártu… vždy dva zrcadlově obrácené díly
 • 4x patní díl
 • 4x tunýlek pro gumičku

Postup šití

A je hotovo :).

Střihy ke stažení

Napsat komentář

Jak vytrénovat klenbu?

Jednoduše, jděte ven a vyzujte si boty. Nejefektivnější způsob, jak vytvarovat klenbu, je nechat nohu pracovat. Těžko v domácích podmínkách odcvičíte podobné množství cviků a jejich variant jaké nabízí rozmanitý terén. Takže, hurá ven.

3 pravidla pro zdravý vývoj dětí

Chcete, aby vaše dítě zbytečně netrpělo bolestmi? Aby prožilo fyzicky aktivní a dlouhý život bez omezení? Můžete zainvestovat trochu trpělivosti v prvním roce jeho života. Dáte mu dar, který se nedá v dospělosti koupit.

Velikost bot

Dětská noha není na bolest tak citlivá jako noha dospělého. Nevěřte jim, že je bota netlačí. Vše si ověřte. Děti dokáží nosit boty i o několik čísel menší bez jakéhokoli zaváhání. Deformování nohy ale již probíhá.

Noha vyzrává do šesti let, boty se vyrábí převážně úzké

Přináším Vám další zpravodajství ze zákulisí školkových botníků. Bot dobré délky je v nich 80 %, dostatečně širokých jen necelých 43 %. Situace se zlepšuje, ale problém s nevhodným tvarem bot přetrvává. Naopak burcující čísla ohledně tragických nohou našich dětí se mi v praxi nepotvrzují. V šesti letech, kdy vývoj klenby vrcholí, nacházím dobře klenutou nohu v téměř 90 %.