
Kdo je fyzioterapeut?
Co dělá fyzioterapeut?
Fyzioterapeut opravuje lidi. Jeho hlavními nástroji jsou pohyb a slova, spousta slov. Je nezbytné člověku vysvětlit proč ho bolest trápí, kde je klíč k řešení a jak ho uchopit. Následně ho ručně a slovně doprovází cvičením, když se o řešení pokouší. Jakmile své bolesti rozumí a umí s ní pracovat, je vyhráno.
Bolest může vzniknout na podkladě úrazu nebo nemoci. V takovém případě máte většinou jasně měřitelný důkaz vašich potíží. Naší častější prací je ale napravit škody, které způsobí „náhradní mechanismy“. V takovém případě bolí i původně zdravé tkáně. Narodí se dokonalé tělo, ale nedokonalým používáním ho můžeme poškodit. Odchylky od ideálního pohybu vznikají v jakémkoli věku. Od kojenců po seniory. Buď má naše vlastní tělo limity, které je potřeba obejít nebo nám překážky klade okolí.
Ideální pohyb – trup jako válec
Ideální pohybové vzory vedou k napřímenému držení těla. Pokud se vše podaří, získá trup tvar válce (viz. Obr). Žádaný válec je rovnoměrný všude v předozadním i pravolevém směru. Jeho povrch je jako plachta – rovnoměrně napnutý a hladký. Pevný a zároveň pružný trup se stává základnou pro stejně dobře fungující končetiny. Hlavice kloubů zapadají přesně do jamek a vzniká tak žádaný poměr mezi pevností a rozsahem pohybu.

Nové pohybové dovednosti se učíme celý život. Ve sportu, v práci, v běžném denním provozu. Nikdy už ale nebudou mít takový vliv na tvar a držení těla jako ty z prvního roku života.
Potřeba obejít překážku
Život ale není vždy ideální. Umí nás potrápit pochody našeho vlastního těla i nejbližší okolí. Miminko bolí břicho, svědí ekzém nebo mu překáží v pohybu široké balení plen. Školáky nutíme sedět na místě. Dospělé tělo časem nejde ohnout tak daleko jako dřív. V práci musíme vydržet v nepohodlné poloze dlouhé hodiny. Překážky se nám staví do cesty zcela přirozeně.
Přirozená motivace dokončit úkol je ale velká a nutí nás pracovat s momentálně dostupnými možnostmi. Když nejde pohyb udělat ideálně, najde mozek náhradní řešení. Zabere prostě některým svalem více, než je zdrávo. Vyklene nebo dokonce zablokuje část páteře, aby byla stabilnější. Nebo si vypomůže neadekvátním zatnutím vzdálených svalů.
V takovém případě je trup vystaven nadměrnému tahu nebo tlaku deformačních sil. V případě dětské částečně chrupavčité kostry se trup může deformovat trvale. Propadlá hrudní kost, rozestup břišní stěny, trčící žebra, trvalé vrásky na povrchu těla, vyhrbená či naopak prohnutá záda jsou ukazatelem špatné koordinace pohybu a následných deformačních sil. Dospělého potkají spíše úponové bolesti, bolest z přetížení nebo artrotické reakce těla.
Jak to napravit?
U dětí se většinou může začít rovnou s úpravou pohybových návyků bez předchozích příprav. Trénujeme sekvence ideálního pohybu – reflexně, hrou nebo cvičením. Vyladění napětí na povrchu těla a uvolnění blokád je pak důkazem, že tělo přijalo novou strategii pohybu za svou přirozenost.
Dospělí potřebují nejprve zrušit náhradní mechanismy. Uvolňujeme přebytečné napětí ze svalů a vazů, odblokujeme klouby, stabilizujeme volné a pak teprve můžeme vyžadovat pohyb nejblíže k ideálu. Při cvičení se pak mozek učí neposílat klouby za hranice pohodného používání. Vytváří spoje v neuronové síti, když si osvojuje nový stereotyp pohybu. Objevuje hranice pohodlného fungování a učí se důvěřovat nově nabízeným poměrům.
Samotné uvolnění bez cvičení je jen dočasným řešením. Je třeba změnit návyky mozku, jak tělo používá. Proto jen odblokování nebo masáž nenabízí trvalé řešení. Je třeba se naučit tělo nově používat a zakomponovat tyto dovednosti do běžného denního provozu.
Dá se tělo opravit úplně?
U dětí je šance velká. Čím dříve se dostanou do terapie, tím lepší a rychlejší výsledky můžeme čekat. Měkké i tvrdé struktury se přizpůsobí okolnostem. Záleží na tom, zda převládají deformační nebo korekční síly.
U dospělých je někdy bariéra anatomických možností neúprosná. Klínovité obratle, vpáčený hrudník nebo trčící žebra již svaly nedokáží nově natvarovat. Můžeme ale vyladit napětí na svalech natolik, že tělo přestane bolet. A právě život bez bolesti je náš pracovní cíl.
Napsat komentář