fbpx

Odborná péče fyzioterapeuta s nadstandardní dobou ošetření
a termíny i v podvečerních hodinách.

Objednat termín

Sazba 800 Kč / hod.

Malé boty nosí 75% dětí

Realita je tvrdá. Až 75 % dětí ve školkách nosí malé boty. Na vině není tolik délka bot jako jejich šířka. Víte kolik prstů se vejde vašemu dítěti do boty?

Můj listopad se nesl ve znamení otiskování nohou dětí ve školkách, hledání bot v botnících a vyhodnocování výsledků do 2h ráno. Výsledkem je 218 změřených dětí, 250 zhodnocených bot a zjištění, že to s výběrem bot není vůbec jednoduché.

Tlačí někoho boty? Ne.

Ptala jsem se dětí, jestli je tlačí boty. Ze všech 218 dětí se ozvali dva, oba proto měli důvod. Dalších 152 dětí, které na to měly právo, se neozvalo. Nevěřte dětem, že je boty netlačí. Pravidelně jim nohy a boty přeměřujte. Předejdete tak zbytečným deformacím nohou.

Čtyřprsté děti

Jen 27 % bot bylo dostatečně širokých. Uvědomuji si, že sledovat šířku boty není pro každého automatické. Jako běžný kupující obuvi bych předpokládala, že existuje norma, která určuje vhodnou šířku ke každé konkrétní délce boty. Bohužel standardem je zúžená špička, do které se vejdou dětem nejčasteji 4 prsty.

Dobré boty existují

Čtvrtina bot stačila dětem do délky i šířky zároveň. Znamená to, že dobře velké boty se sehnat dají. Pro děti s úzkou nohou je výběr bot široký i v běžné obuvi. Rodiče dětí s širokýma nohama jsou často zákazníky internetových obchodů nebo si pro vhodné boty musí vyjet někdy i desítky kilometrů daleko.

Nelidská špička

Co je tedy největším nepřítelem dětských bot? Zúžené špičky. Téměř 73 % bot bylo dostatečně dlouhých. Přesto je kvůli zúženým špičkám 63 % bot ve zdraví nepoužitelných. Obkreslete si tvar nohy svého potomka nebo váš a porovnejte ho s tvarem bot. Možná budete dost překvapení. Většina špiček bot se ani zdaleka nepřibližuje tvaru lidské nohy.

úzké botymartinkova_nikola 001otisk uzka bota3

drvostep_bart 001otisk uzka bota1ponrtova_eliska 001

23 reakcí na článek: Malé boty nosí 75% dětí

  1. Vynikající a velice přínosná práce, která (doufejme) přispěje ke změně způsobu vnímání dětských nožiček.
    Skvělé!

  2. Bláňa napsal:

    Koukam, že ne jen malé botičky, ale některé nožičky by měl vidět ortoped.. Jsou mezi nimi ploché nožky..

  3. stepanka napsal:

    Článek o klenbách měřených dětí ještě připravuji. Můžete se na něj těšit v dohledné době.

  4. Stáňa napsal:

    Vynikající článek… jen tak dále. Nechám se inspirovat a zdokumentuji během ledna nožky i u nás v MŠ. S plochými nožkami dětí ortoped pomůže pokud ukáže cviky na posilování nožní klenby, bude podporovat v chození bosky. Chodidla a nárty i kotníky může každý rodič dítku promasírovávat a pak společně s ním procvičovat a bos chodit doma přes celý rok a v létě také venku. Hlavně aby děti běhaly co nejvíce skoro naboso, ve školkách v protiskluzových ponožkách a nebo i proti mokru i případnému kopnutí se o něco tvrdého v mokasínech či capáčcích s tenkou podrážkou z přírodní kůže. Žádné unifikované bačkůrky, sandály a croksy u nichž je tlustá podrážka a chodidlo se tak nemůže přirozenou chůzí posilovat…

  5. Jana M. napsal:

    Super článek. Mám k tomu jednu podstatnou věc. Chci se zastat dětí. A to kvůli části oblečení zvané PONOŽKY. Bohužel ze vlastní zkušenosti i ze zkušenosti na vlastním dítěti vím, jak neskutečně moc ponožky ovlivnují výběr bot. Pokud má noha stahující ponožku, je jakkoliv prostorná bota k ničemu. Myslím, že to je věc, která se moc neříká a měla by být známá.

    Jinak shodou okolností.. Zrovna včera v neděli jsem jela domů metrem a koukla se slečně stojící vedle mě na nohy-boty. Slečně se noha do bot na první pohled nevešla. Měla ji prošlápnutou tak, že malíček visel skoro 1cm (odhadem) nad podrážkou. Nechápavě jsem na to koukala. Porozhlédla jsem po vagonu plném lidí a asi jen 4 z 20-30 mělo boty dost široké, aby jim nepřečuhovala vnější část boty přes podrážku. Přišlo mi to dost smutné.

    Další poznatek byl, že 95 % obuvi, kterou lidi měli, má zvednutou patu (0,5-1cm podpatek). Pánské, dětské, dámské (bez podpatku). Koukala jsem na to jak puk. Nikdy mi to nepřišlo divné. Až ted, když o tom něco vím. Ale stejně mi to přijde hrozně moc. Proč se standardně vyrábí boty, které mění držení těla(zkracování achilovek, změna těžiště atd). Ach jo 🙁

  6. stepanka napsal:

    Děkuji za připomínky.

  7. Liduš napsal:

    Těžko povídat, náš puberťák nosil boty o číslo menší, protože se mu líbily…měl i
    nové, větší a pořád chodil ve starých..až jsem vše přeměřila, boty vyhodila..,Zvláštní je, že mu to nevadilo!!

  8. ivona napsal:

    Tak tady plati take porekadlo „parado trp“ ne, opravdu jim to nevadi. Take jsme ten pripad meli. Proste se mu libily vic. ????

  9. Liana napsal:

    Zrovna v případě „děti – měly“, se musím autorky zastat, zde se opravdu píše -y. „Slova děti, oči a uši jsou sice rodu středního, ale v množném čísle se chovají jako podstatná jména rodu ženského. Proto musíme v příčestí minulém psát Y.“ viz zde http://www.mojecestina.cz/article/2008081801-shoda-prisudku-s-podmetem

    Článek je výborný, děkuji, snad to některé rodiče donutí k zamyšlení.

  10. Zdiška napsal:

    Zdravím,…. inspirativní článek! Mám tři děti a samozřejmě pro ně chci to nejlepší. Máte odkaz na kvalitní a správnou obuv (a bačkorky)? Jedna věc je na to upozornit, ale když z toho nepoznám, jak napravit, tak je to pro mě jen smutné zjištění 🙁 Doma a v létě děti chodí bosy, ale nemohu je nechat běhat po škole a školce bosé nebo jen v ponožkách 🙂 Budu ráda za každou reakci a tip! Děkuji a přeji mnoho úspěchů při Vaší záslužné práci.

  11. stepanka napsal:

    Děkuji, také Vás zdravím. Univerzální je popsat ideál bot. Může se totiž stát, že doporučená firma má 90% bot dobrých a vy byste mohla natrefit na těch horších 10%. Vždy hodnoťte konkrétní pár bot a ne značku. Nechtěla bych zde ani na konkrétní značku propagovat. Šlo mi hlavně o to, aby si lidé všímali tvaru bot při nákupu. Dost záleží i na proporcích nohy dítěte. Různě široké nohy jsou zákazníky různých značek bot. Odkážu Vás proto na prodejkyni dětské obuvi paní Janku Tóthovou (www.nohynaboso.cz), která má mnohem větší zkušenosti s výběrem obuvi. Můžete se poradit i na FB profilu: barefoot ( nejen ) pro děti, kde jsou zaregistrovaní laici se zkušenostmi, prodejci bot a různí odborníci. Jako ideál bačkor do školky bych viděla kožené capáčky, pokud by to vedení školky nevadilo.

  12. reezinka napsal:

    u posledního kupování bot jsme řešili problém, že syn chtěl o číslo menší boty i za cenu, že jsou na nich star wars… nakonec vyhrálo pohodlí a moje přesvědčování… navíc jsme na délku nohy narazili na problém, že má každou nohu jinak velkou (o číslo!) a to jsme šířku ani vůbec neřešili… díky za článek.. kupování bot není rozhodně jednoduchá záležitost s dětmi, každému držím palce a díky za článek

  13. MUDr.Jan Novotný napsal:

    Dobrý den.
    Chtěl bych napsat trochu obsažnější článeček respektive reakci na internetové stránky paní Mgr.Hovorkové. Nejprve bych se představil.
    Pracuji 30 let v oboru dětské ortopedie a zabývám se konservativní i chirurgickou terapii ortopedických vad u dětí.
    Pracuji také jako primář dětských Nových lázní v Teplicích.
    Se zájmem jsem si přečetl články uvedené paní magistrou na jejich stránkách.
    Nechci zde hodnotit její odborné znalosti a ani názory k vývoji dětské nohy a její terapeutické postupy. To by bylo na delší diskusi. To, že v naší populaci nosí 75 % dětí malé boty mi ale připadá opravdu velmi přehnané !!!! Já alespoň jsem svým dětem nikdy malé boty nekupoval !!! Že z 218 dětí se přiznali k tomu, že je tyto boty tlačí pouze 2 , je také velmi zvláštní. Mám 6 ti letou dceru a jakmile pociťuje ve svých botách diskomfort, okamžitě to hlásí. Nevěřte dětem ??? Velmi zvláštní věta. Já svým dětem tedy věřím.
    Všechny články na mě dýchají totiž jedním dojmem. Vaše dítě určitě potřebuje mojí péči. A jestli ji chcete, tak si ji taky zaplaťte.
    Vůbec nechápu proč dětí platí za konzultaci /promiňte – rodiče dětí/ 650 Kč !!!! , když cena hrazená zdravotní pojišťovnou je za vyšetření u odborného lékaře specialisty zhruba třetinová.
    Znamená to asi, že paní Mgr. Hovorková je 3 x větší odborník než erudovaný lékař specialista?
    Ale za 5 sezení je to již pouze 2 500 Kč – uštříte 500 Kč.
    Samozřejmě chápu je to to obchod – já nabízím tuto službu a chci tyto peníze. Když je zaplatíte je to Vaše věc, a tím je obchod uzavřen. Už méně ale chápu, že k tomuto podnikatelskému ,,náboru,, ji poskytují svojí půdu mateřské školky-tedy instituce řízené státem.
    Vše směřuji k tomu, že v každém městě, v každém kraji je po celé republice poměrně rozsáhlá síť, jak odborných lékařů specialistů, tak dětských obvodních lékařů, kteří jsou dostatečně zkušení a erudovaní k tomu tyto vady léčit a to bezplatně!!!
    Jestliže je paní magistra taková odbornice jak uvádí a já její vzdělání nijak nezpochybňuji, proč nenaváže smluvní vztah se zdravotními pojišťovnami. I v Ústí nad Labem je celá řada velmi kvalifikovaných dětských fyzioterapeutek, navíc s dlouholetými zkušenostmi, kteří se dětem věnují s maximální péčí a rodiče nezaplatí ani korunu.
    Kdo například hradí doporučené ortopedické vložky. Paní magistra asi ne. Pokud vložky do obuvi předepíše ortoped , teměř v celém rozsahu je hradí zdravotní pojišťovna jednou za půl roku.
    Už vůbec nehovořím o tom že příčin dětského plochonoží může být celá řada a správnou diagnosu a terapii by měl doporučovat lékař, nikoliv fyzioterapeut.
    Prostě se nemohu zbavit dojmu, že paní magistra se snaží maximálně uplatnit a hlavně zpoplatnit své nabité znalosti a zkušenosti a občas se pouští do oblasti, která přísluší lékařům.
    Nechám tedy maminky a tatínkové na každém z Vás, jak se rozhodnete.
    Buď, když Vám to doporučí Váš dětský obvodní lékař, navštívíte odborného lékaře specialistu, který Vám dítě vyšetří, předepíše eventualně vhodnou protetickou pomůcku a doporučí vhodnou rehabilitaci u erudovaného fyzioterapeuta a ušetřené peníze použijete třeba na výběr vhodné zdravotní obuvi nebo dáte svolení, aby bylo Vaše dítě vyšetřováno v mateřské školce fyzioterapeutem a s veškerými dalšími finančními náklady s tím spojenými.
    Přeji všem krásný den.

    MUDr. Jan Novotný

  14. Ivana Vondrakova napsal:

    Pracuji již 38 let v obuvi,poslednich 20 let přimo v dětske specialce.To co se piše v članku je pravda.Pravdou take je,že by prodavajici měl při prodeji poradit jaka obuv by se nejlepe hodila k dane nožičce.Ja si ditě změřim a už na měřaku vidim,jaka je šiřka a doporučim jak velikost i s nadměrkem a zaroven nabidnu jaky typ obuvi odpovida dane nožce.Pokud si zakaznice ale stoji na svem,nic s tim neudělam.

  15. stepanka napsal:

    Dobrý den pane doktore,
    v listopadu jsem za vámi osobně přišla do ordinace a vyslechla si tento výše přednesený názor. Měla jsem s sebou ukázky mé práce a chtěla jsem vám vše vysvětlit. Odmítl jste se na materiály i zběžně podívat. Na mé vysvětlení jste neměl čas. Protože jste pospíchal k zubaři, propustil jste mě z ordinace se slovy, že mi dáte vědět, kdy budete mít čas na další setkání. Již jste nezavolal.

    Shodli jsme se na tom, že mé vyšetření klenby je orientační a konečné diagnózy stanovuje lékař. Tuto skutečnost jsem nikdy nezastírala a od našeho setkání jsem informaci u každého slovního hodnocení ještě zdůraznila.

    Mým úkolem fyzioterapeuta je ukázat rodičům možnosti, jak pohybem zlepšit držení těla. Diagnostika nebo předepisování ortopedických vložek spadá do kompetence ortopedů a já tuto skutečnost plně respektuji.

    Všechna čísla a skutečnosti uvedená v článku mohou být překvapivá, ale jsou to pravdivé výsledky mého měření ve školkách.

    Nikomu nebráním využívat služeb hrazených pojišťovnami. Mě model práce hrazené pojišťovnou nevyhovuje, proto ho nevyužívám.

    S pozdravem, Štěpánka Hovorková.

  16. Veronika napsal:

    Je zajimave, ze kamkoliv prijdu do obuvi, tak i kdyz ma nase mala vyssi nart a sirsi nohu, doporuci mi jen superfity. Meli jsme je nekolikrat, me nevadi, ale prijdou mi tedy dost uzke

  17. Michael Janeček napsal:

    Vážený pane doktore,

    Mgr. Hovorková provedla zajímavou studii a v článku prezentovala její výsledky, které lze stěží rozporovat – není v tom věda, ani domněnky – jen čísla. Jak se k datům dostala (za jakých podmínek a v jaké školce studii dělala) je otázka irelevantní a zcela tendenční.

    Příště můžete svůj text zkrátit a učinit čitelnějším – například takto:
    – Vystudoval jsem medicínu (tedy disponuji schopností naučit se a reprodukovat myšlenky jiných).
    – Jsem lázeňský primář (umím se dobře oblékat a působit, pročež by mě byla v rutinní medicíně škoda).
    – Mám soukromou praxi, zde se prosím objednejte.
    – Kdokoliv nabídne něco, co já ne, je sprostý zloděj.
    – Vadí mi, že nejsem ve studii uveden jako spoluautor a že mi to odvádí pacienty – ergo studie musí být špatně.

    Nikdy mě nepřestane překvapovat, jak rádi doktoři okresních formátů prezentují hypotézy za fakta a dokládají to délkou praxe, po kterou je nikdo dostatečně nedehonestoval – případně jedním, statisticky insignifikantním příkladem.

    – M. Janeček

  18. Miroslav Třeštík napsal:

    „Vše směřuji k tomu, že v každém městě, v každém kraji je po celé republice poměrně rozsáhlá síť, jak odborných lékařů specialistů, tak dětských obvodních lékařů, kteří jsou dostatečně zkušení a erudovaní k tomu tyto vady léčit a to bezplatně!!!“

    Pane doktore, při vší úctě, jak toto můžete vůbec napsat? Nebudu se zastavovat nad tím, že vždycky všichni mluví o odbornících na každém rohu, ale když člověk takového odborníka potřebuje a nemá známé, často skončí u fušéra, který zdravotní stav v lepším případě alespoň nezhorší (čest výjimkám). Spíš by mě ale zajímalo poslední slovo, které jste napsal. BEZPLATNĚ. Kouzlo nechtěného, ještě 3 vykřičníky k tomu. Každý z nás, chtě nechtě platíme zdravotní daň, nazývanou pojištěním. Nejsou to vůbec malé peníze, který každý státnímu zdravotnictví, tedy černé díře na peníze, odvedeme. Takže když už jste se jak to nějakého ekonomického hodnocení, neoblbujte lidi nesmysly.
    Děkuji, hezký den.

  19. Miroslav Třeštík napsal:

    Je dobře, že pan doktor zareagoval. Pokud studie některým lidem neotevřela oči, tak po jeho reakci se tak nejspíš stane. Je to celkem běžná praxe.

  20. Lenka napsal:

    Dobry den,
    ako je to prosim vas vlastne s tou sirkou topanky? Vcera som starsiemu synovi skusala kidofit topanky, ktore su bf a vraj na sirsiu nohu. Skusali sme postavenim na stielku, podla mna by sa mu zisli sirsie (ale tiez neviem, podla toho, ako sa postavil, mu raz vytrcal skoro cely malicek a raz vyzerali viac menej OK). Predavacka ma ale presviedcala, ze to je v poriadku, lebo stielka je uzsa, nez realna sirka topanky.
    Druha vec (o ktorej ma vytrvalo presviedca svokra s extremne sirokou nohou, takze si pri nakupe topanok uzila svoje) je, ze ved sirka stielky resp podrazky nie je podstatna, lebo ved pokial je topanka kozena sa prisposobi nohe, t.j. z podrazky mozno noha trcat bude, ale zvrsok sa natiahne tak, aby to sedelo. Vedeli by ste mi prosim k tomu nieco povedat?
    A nahodou neviete, co dietatu s sirokou nohou, nizkym nartom a chudym clenkom?

  21. stepanka napsal:

    Dobrý den, rozložení zatížení nohy není vždy stejné. Potřeba srovnat nohu na stélku situaci ještě komplikuje. V takových případech lze využít vystřižený obrys nohy na kartonu, který si vezmete do obchodu. Obrys udělějte doma v klidu, kdy si dítě volně stoupá na papír a nemusí se rovnat do stélky.
    S užší stélkou než botou jsem se reálně setkala u superfitů. U Kidofitů jsem to nezkoušela. Pokud zkusíte obrys nohy na kartonu přiložit na podrážku boty, může vám zhruba ukázat, zda boty odpovídá tvarově a velikostně. Jinak lze obkreslit botu zvenku a pak odhadem zmenšit obrys o prostor, kam se noha nedostane. Dostanete tak vnitřní prostor boty nezávisle na stélce.
    Co se týká přizpůsobení se kožené boty bude výrazně záviset na měkkosti usně. Myslím si ale, že dětská noha je natolik poddajná a pružná, že se ve většině případů přizpůsobí spíše noha botě.
    Ohledně konkrétního výběru bot Vás odkáži spíše na prodejce. Budou mít větší přehled než já. Je ale pravda, ze boty Kidofit jsou jedny z nejširších na trhu. Přeji hodně úspěchů s nalezením vyhovující značky bot. Štěpánka Hovorková

  22. Lenka napsal:

    Podle znacky se nemuzete ridit ani omylem. Mam 2 deti a kazdemu pasuje jina znacka.dcera ma dlouhou, uzkou nohu hlavne nad patou. Syn zas vysoky nart a celkove sirokou nohu. Zakladem je najit si cas ri vyberu obuvi y ze jich obcas obeham opravdu hodne, aby dceri neplandali na patach, takze vesmes ma boty na tkanicky a syn take, protoze se mu prizpusobi kvuli vysokemu nartu. Hlavne pri zkouseni vyndejte vlozku a at na ni stoupnou, zjistite potrebnou sirku, ale i delku. Me to trvalo nejakou dobu nz jsem se naucila kupovat spravne boticky pro ne, protoze v obchode nikdo nedokszal poradit, snad jen v prodejnach Fare a nabic jsme tam nikoho neobtezovali a byli tam na nas projemni. Kazdopadne boty nebybiram ani podle ceny, ale aby to taky nebyly prkna, to taky bohuzel clovek najde a nepochopim, ze to nekdo koupi svym detem. No kdyz on je tam zrovna nejakej disney obrazek apod. Musite i deti ucit proc nebudou mit spidermana na teniskach, ale treba jen cedulku s pismenkama a nazvem firmy, protoze v tech druhych i vic ujde a nebude za chvilku volat, bolej nozicky…..nemuzu apod. Dalsi vec je volit boty do spravneho terenu.

  23. Lucie Svobodová napsal:

    Měla jsem zkopírovanou přesně tuto část vyjádření pana doktora. Obvodní lékaři a specialisti dostatečně zkušení a erudovaní…? Jsou to lidé, kteří pracují pod tlakem našich zákonů a i přes osobní nesouhlas (někdy bohužel i souhlas) předepisují léky firem, jejichž provize je de facto živí. O nezaujetosti těchto lékařů by se dalo polemizovat, ale to bychom se nakonec dostali k velmi oblíbenému tématu očkování.
    Ve zkratce, obvodní lékaři i někteří specialisté jdou myšlenkově jako stádo krav, co bylo před dvaceti lety pro ně platí stále, nejsou dostatečně pružní pro moderní způsoby ve zdravotnictví.

Napsat komentář

Aktivní těhotenství

„Hlavně se šetři.“ Jako těhotná jsem tuto větu slyšela často. Ale já byla jen těhotná a neměla komplikace. Proč tedy sedět na zadku? Tělo je zvyklé na svou dávku pohybu a ke zdravému fungování ho potřebuje. Přináším Vám pár nápadů, jak si rychle a efektivně zacvičit v těhotenství.

Nákup bot pro děti

Na co si dát při výběru bot pozor? Vždy si v obchodě boty přeměřte nebo porovnejte s obrysem nohy. Nespoléhejte se na číslování bot. Není u každého výrobce stejné. Ani výrobcem uváděná délka boty v cm nemusí odpovídat tomu, co sami naměříte. Vždy si zkontrolujte nejen délku, ale i šířku bot. Více o měření nohou a bot se dočtete v článku Velikost bot.