fbpx

Odborná péče fyzioterapeuta s nadstandardní dobou ošetření
a termíny i v podvečerních hodinách.

Objednat termín

Sazba 800 Kč / hod.

Nákup bot pro děti

Na co si dát při výběru bot pozor? Vždy si v obchodě boty přeměřte nebo porovnejte s obrysem nohy. Nespoléhejte se na číslování bot. Není u každého výrobce stejné. Ani výrobcem uváděná délka boty v cm nemusí odpovídat tomu, co sami naměříte. Vždy si zkontrolujte nejen délku, ale i šířku bot. Více o měření nohou a bot se dočtete v článku Velikost bot.

Boty by měly splňovat tato kritéria:

  1. Volný ohyb podrážky nahoru, dolů i do skrutu a to v celé délce a šířce podrážky, ne jen v jednom bodě,
  2. Nulový rozdíl výšky podrážky mezi patou a špičkou,
  3. Široká špička, která umožní roztáhnout prsty, dostatečně klenutá špička,
  4. Podrážka je v celé délce chodidla v kontaktu s podložkou – nezvednutá špička,
  5. Možnost upravit obvod kolem nártu tkaničkou nebo páskem,
  6. Co nejměkčí materiál svrchní části bot, aby nebyla omezena práce nohy a kotníku.

Posuzujte každý pár bot zvlášt. Měkké, široké boty se prodávají nejčastěji pod označením barefoot. Dva typy boty od stejného výrobce nemusí být vyhovující.

Nechte dítě se v botě projít, poskočit, dřepnout si nebo kleknout. Bota by ho neměla v žádné aktivitě omezovat. Při chůzi by mělo dítě došlapovat na patu, odrážet se ze špičky a přenesení váhy z paty na špičku by mělo být měkké a plynulé. Příznakem přiliš tvrdých bot je došlap na celé chodidlo, prošlapování kolen dozadu a výrazné vytáčení se v bocích.

Představte si sebe, jak jdete po asfaltu v přeskáčích a hledejte podobné nežádoucí příznaky.

Bota by měla na noze držet sama. Dítě by ji nemělo přidržovat prsty nohou.

 

4 reakce na článek: Nákup bot pro děti

  1. Veronika napsal:

    Doporucuji zmenit tip na stranky pani Tothove na Nohynaboso. 😉

    Jinak paradni blog

  2. Lenka napsal:

    Dobrý deň,
    V článku uvádzate, že topánky by mali mať možnosť regulovať obvod okolo nártu. Znamená to, že capačky (s gumičkou okolo členku) nie sú vhodné? Resp. sú takéto capačky (samozrejme s pridanou ohybnou podrážkou)vhodné ako obuv do lesa pre predškoláka? Ďakujem za odpoveď!

  3. stepanka napsal:

    Capáčky na gumičku jsou jednou z lepších variant bot pro začínající chodce a jako domácí obuv pro kohokoli staršího. Jejich nevýhodou je, že gumička může tlačit na achilovku, pokud uživateli napětí gumičky nevyhovuje a tah gumy tlačí nohu do špičky boty. Tlak do špičky je evidentní, když si prohlédnete používané capáčky – na patě se tvoří vráska z nevyužívaného nadměrku. Lepší variantou jsou materiálově capáčky, ale upevněné na nohu páskem na suchý zip (něco na styl tikki shoes). Pro předškoláka bych do lesa volila asi odolnější boty, které budou hlavně splňovat požadavky rozměrové. Ale samozřejmě vyberte boty, které vyhovují Vám a především požadavkům dítěte.

  4. Lenka napsal:

    Ďakujem za odpoveď! Budem si to musieť premyslieť, topánky som totiž plánovala skúsiť ušiť a na podrážku prilepiť vibram, len stále neviem, ako by tá topánka vlastne mala vyzerať 🙂 Capacky teda asi nie, tak budem ďalej rozmýšľať. Samozrejme, ak máte nejaký tip, budem vďačná 🙂

Napsat komentář

3 pravidla pro zdravý vývoj dětí

Chcete, aby vaše dítě zbytečně netrpělo bolestmi? Aby prožilo fyzicky aktivní a dlouhý život bez omezení? Můžete zainvestovat trochu trpělivosti v prvním roce jeho života. Dáte mu dar, který se nedá v dospělosti koupit.

NE pevným botám

Pevné ortopedické boty umí vytvarovat nohu. A to je ten největší problém. Nejvíce ohroženými jsou zdravé dětské nohy. Kterým botám říci ANO a kterým NE?