fbpx

Velikost bot

Dětská noha není na bolest tak citlivá jako noha dospělého. Nevěřte jim, že je bota netlačí. Vše si ověřte. Děti dokáží nosit boty i o několik čísel menší bez jakéhokoli zaváhání. Deformování nohy ale již probíhá.

Velikost bot byste měli kontrolovat nejen při jejich nákupu, ale i průběžně každé 2-3 měsíce. Nejnovější výzkumy ukazují, že více než polovina dětí nosí malé boty (Ch. Larsen, Zdravé nohy pro vaše dítě).

Vždy měřte jen zatížené nohy. Použít můžete speciální měřidlo nebo změřte obrys nohy. Měřte nejen délku, ale i šířku chodidel a bot. Boty si také přeměřte. Číslování velikostí není u každého výrobce stejné.

Jak na to:

 1. Postavte klidné dítě na karton a obkreslete mu nohu. Získáte velikost do délky, šířky a případně přenosnou maketu nohy do prodejny bot. Pozor, nezapomeňte, že je potřeba vyzkoušet zda bota vyhovuje i výškou nártu.
 2. Přidržte neklidné dítě vestoje patou u zdi (nebo jakéhokoli nábytku, který s podlahou svírá pravý úhel) a rychle udělejte čáru před prsty a z boku nohy v nejširší části. Získáte tak požadovanou šířku a délku chodidla. Po přičtení nadměrku 1–1,5 cm máte požadovaný vnitřní rozměr boty.

Pozor, aby dítě nekrčilo před tužkou prsty.

Porovnání nohy s botou

noha a boty z boku

Správně velká bota.

Naučte se vyndávat stélky z bot, pokud je to možné. Nohu nebo vystřižený obrys nohy postavte 0,3 – 1 cm od zadního okraje vložky (záleží na úhlu tužky při obkreslování). Do úplného okraje se noha v botě totiž nedostane.

Vpředu by měl být 1–1,5 cm navíc (nadměrek). Noha by určitě neměla přesahovat přes vložku do délky ani do šířky. V terénu noha pracuje, proto je potřeba mít dostatek místa i na roztažení prstů.

Pozor na šířku bot

DSC_0003

Nedostatečně široká bota.

Správně zvolená velikost boty do délky nezaručuje automaticky dostatečnou šířku. Konvenčně prodávané boty uspokojí v ohledu šířky jen rodiče dětí s úzkou nohou. Po širších botách se musíte poohlédnout v sortimentu barefootových (bosých) bot. Obecně vyhledávejte boty s kulatou širokou špičkou, která kopíruje tvar dětského chodidla.

Z praxe se mi osvědčilo chodit nakupovat dětské boty s obrysy nohou na kartonu. V obchodě nemá dítě vždy náladu se do bot postavit. Tak porovnám obrys s vložkou boty.

 

5 reakcí na článek: Velikost bot

 1. tereza napsal:

  Dobrý den, nenašla jsem informaci o tom, zda je pro 15měs.batole vhodné chodit doma po (kluzkém) linu v pletených ponožkách…? Zatím chodí stále jen obezřežnš, vrstevníci již i popoběhnou. Zneklidňuje mne, že zatím neběhá, i když chodí pěkně. Může to být tím že mu to trochu asi podluzuje..?

  Děkuji předem za váš názor

  • stepanka napsal:

   Chůze po kluzké podlaze s pletenými ponožkami je samozřejmě náročnější než chůze naboso nebo na neklouzavém podkladu. Zkuste dítěti ponožky sundat nebo vyměnit za neklouzavou variantu a uvidíte, zda byl problém v tomto bodě. Pokud chcete zateplit dítěti nohy a nechat mu bosé nohy, dejte mu jen nátepníčky (pletené návleky na kotníky). Tolerance vůči chladu se o několik stupňů zvyšuje.

 2. Eva napsal:

  Dobry den,
  Precetla jsem vsechny Vase clanky jednim dechem ! Moc diky za Vasi praci na nich ..
  mam dotaz, na ktery hlema fundovanou odpoved – je podle Vas prosim mozne diteti davat boty po starsim sourozenci ?
  Moc dekuji za odpoved

  • stepanka napsal:

   Samozřejmě je lepší mít boty nové. Pokud boty dědit, tak doporučuji gumové stélky uvnitř boty. Do nich si původní majitel jen tak nevytlačí nohu. Nebo barefoot obuv. Ta by se měla přizpůsobit noze, která ji nosí. Je zde vždy riziko, že původní majitel sešlape podrážky bot zvenku (hlavně v oblasti paty) tak, že může dojít k neideálnímu náklonu paty při chůzi u druhého majitele. Já sama se snažím mít jako hlavní boty nové a děděné praktujeme jako náhradní. Je ale nutné vědět, že dítě, které boty nosilo nemělo vpadlé kotníky.

Napsat komentář

Jak vytrénovat klenbu?

Jednoduše, jděte ven a vyzujte si boty. Nejefektivnější způsob, jak vytvarovat klenbu, je nechat nohu pracovat. Těžko v domácích podmínkách odcvičíte podobné množství cviků a jejich variant jaké nabízí rozmanitý terén. Takže, hurá ven.

Balanční cvičení

Chcete se udržet v kondici a mít pevné tělo? Hledáte jednoduchou a zaručenou radu na srovnání páteře, kloubů, vyrovnání napětí ve svalech a zapnutí hlubokých svalů? Potřebujete se dostat do formy? Jde to i zábavně. Klíčem k úspěchu je rovnováha.

3 pravidla pro zdravý vývoj dětí

Chcete, aby vaše dítě zbytečně netrpělo bolestmi? Aby prožilo fyzicky aktivní a dlouhý život bez omezení? Můžete zainvestovat trochu trpělivosti v prvním roce jeho života. Dáte mu dar, který se nedá v dospělosti koupit.

NE pevným botám

Pevné ortopedické boty umí vytvarovat nohu. A to je ten největší problém. Nejvíce ohroženými jsou zdravé dětské nohy. Kterým botám říci ANO a kterým NE?