fbpx

NE pevným botám

Pevné ortopedické boty umí vytvarovat nohu. A to je ten největší problém. Nejvíce ohroženými jsou zdravé dětské nohy. Kterým botám říci ANO a kterým NE?

Dokonalá bota

Ještě není na trhu bota, která by stejně jako lidská noha odpružila dopad, zařídila odraz a podala informace o podkladu. Tyto funkce ze své přirozenosti plní nohy. Dokonalá bota je ta, co nejméně překáží noze v práci.

Děti v ohrožení

Proč pevnými botami s klenutou stélkou nejvíce trpí děti? Pevné vysoké boty nedovolí chodidlu a kotníku pohyb, tudíž svaly nemohou pracovat na vytváření klenby. Tvarovaná vložka klenbu podpírá a tak si mozek myslí, že už není potřeba se více snažit. Vazy leniví.

Došlap není plynulý. Tvrdá podrážka plácne silně celým chodidlem o zem nebo dokonce dítě došlapuje najednou na celé chodidlo. V období, kdy si mozek fixuje pohybové mechanismy do paměti je to způsob došlapu absolutně nezdravý.

Princip tvarování nohy v pevné botě je takový, že se měkká noha přizpůsobí tvaru vnitřku boty. Když se dítě z takových bot vyzuje, pokračuje noha v přizpůsobení se podkladu a rozplácne se na podlahu.

Tvrdé boty se nepřizpůsobí dětským měkkým nohám a snadno je deformují, pokud nejsou dělané přímo pro uživatele. Zároveň je dětská noha méně citlivá na bolest a tak neupozorní na tlak v botě včas nebo vůbec.

Pevné boty invalidizují zdravé nohy dětí a jejich obouváním odsuzujete nohy k doživotnímu nošení pevných bot.

Jaké boty ANO?

6 pravidel pro výběr bot:

 1. Snadno ohebná tenká podrážka
 2. Špička leží na zemi
 3. Nulový rozdíl ve výšce podrážky mezi patou a špičkou
 4. Široká špička
 5. Poddajný svršek boty
 6. Vhodná velikost

Podrážka by měla dovolit noze plynule tlumit dopad, aby nebyla některá část chodidla přetěžována nárazem. Měla by se nechat snadno ohnout nahoru, dolů i do skrutu v celé své délce a šířce.

Tenká podrážka umožní receptorům chodidla snímat terén a tak rychleji a kvalitněji reagovat na změny podkladu.

Prsty by se měly při každém kroku opřít o podlahu a odrazit se od ní. Pokud má dítě boty se zvednutou špičkou, odráží se už od základních kloubů prstů a nevyužije prsty pro chůzi. Ty přitom hrají velkou roli při udržování rovnováhy a odrazu.

Boty bez zvýšené paty udržují dostatečnou délku achillovy šlachy a lýtkových svalů. Nepodporují chůzi po špičkách. Vyvýšená pata posouvá těžiště těla vpřed a vede k přílišnému prohloubení křivek páteře. Dále pak přetěžuje přední část nohy, což může vyústit v propad příčné klenby.

Dostatečně široká špička umožňuje prstům roztahovat se od sebe a zase smršťovat. Práce prstů je potřebná pro udržování rovnováhy, tlumení došlapu a odraz.

Měkký svršek boty se podvolí tvaru nohy, umožňuje volnost pohybu při trénování chůze a netlačí, když si dítě klekne nebo leze.

Přiměřeně velké a široké boty nedeformují nohu. Typickým příkladem nedostatku místa pro prsty je vbočený palec. Naopak příliš velké boty nedrží na noze mohou překážet dítěti až natolik, že mění charakter chůze.

Zrušte bačkory

Zahoďtě klasické bačkory. Nechte děti chodit na boso. Doma potřebuje noha chránit maximálně před chladem. Pokud máte opravdu chladné podlahy, vystačíte si s protiskluzovou ponožkou, koženými capáčky nebo návleky na kotníky bez krytého chodidla. A v případě tvrdých podlah se noha zdravého dítěte naučí našlapovat opatrně.

Snadná rychlá prácička

Už zůstává jen otázka, proč se stále doporučují pro zdravé nohy pevné boty? Osobně si myslím, že je v tom trocha tradice, ale především obecná potřeba rychlých efektivních řešení bez ohledu na trvanlivost.

Když si dítě poprvé stoupne, neumí ještě kotník kvalitně zpevnit. Většinou stojí hluboce na vnitřní hraně chodidla. Když nohu okamžitě srovná pevná bota, mozek si nikdy neuvědomí, že je tam dole něco špatně. Nespustí se mechanismy, které by kotník časem srovnaly.

Vytvarovat klenbu pomocí svalů vyžaduje čas a energii. Přechodné stavy, kdy dítě nemá nožku jako z učebnice jsou normální. Dítě si potřebuje vyzkoušet slepé i vhodné cestičky, jak nohu nastavit. Zázračná a okamžitá řešení neexistují.

 

28 reakcí na článek: NE pevným botám

 1. Eva Krotkova napsal:

  Hmm tak to pardon,, ale tohle je jen dalsi nepodlozena blbost …

 2. helena napsal:

  Stručné a výstižné, díky

 3. Lenka napsal:

  Dobry den, ako nje to s tym chodebim nabos po tvrdych pevnych povrchoch (plavajuca podlaha)? Stretavam sa totiz prevazne s nazorom, ze chodza naboso ano, ale ze prave na spominanych povrchoch moze nohe viac ublizit nez pomoct. Ako to teda je?

  • stepanka napsal:

   Zdravý člověk je schopen přizpůsobit styl chůze konkrétnímu povrchu. Na tvrdém podkladu zjemní došlap a zkrátí krok. Děti jsou na tom s vnímáním nohou hůř než dospělí, ale stejně si nemyslím, že by jim tvrdé povrchy ublížily. Naopak boty, které změkčí došlap, naučí nohu, že může jakkoli bouchat patou o zem a výše postavené klouby nedostanou ránu. Právě ony lehké nárazy do kloubů jsou pro mozek motivací změnit strategii došlapu.

 4. Katka napsal:

  Dobrý den, nezdá se mi, že by doma po pevné podlaze (dlažba, ale i nízké koberce) bylo vhodné chodit boso. Dcerku jsme tak nechali a myslím si, že to byla chyba. V létě běhala po zahradě a u moře co nejvíc boso, přesto má nohu plochou a skončila u ortopedických vložek.

  • Barusha napsal:

   Dobrý den, Katko, plne s Vami souhlasim… me taky nechavali behat doma na boso, v lete me nutili venku byt co nejvic bez bot… a co z toho? Paradni otisk nohy jak od kaceny☺… pak jsem sama zjistila, ze musím mít ortopedickou vlozku s podelnou i pricnou podperou včetně klinku pod patou… a ejhle přestala mě bolet zada, dokonce me prestala pichat i chodidla…tudíž svým dětem dávám kvalitní pevnou obuv… s atestem …

  • stepanka napsal:

   Podklad je jen částečně určující pro práci chodidel. Nezapoměňme na faktor dítěte, které nohy ovládá a řídí. Děti doma lezou, skáčou, plazí se, běhají, skákají…jsou velmi aktivní a jejich chodidla reagují na změny poloh. Byla by škoda je zafixovat v 90°nastavení kotníku bez možnosti roztažení prstů a skrutu nohy.
   Zároveň je fatk, že jakkoli podnětný terén nemusí být přínosný, pokud dítě není schopno vlastními silami nohu korigovat. Někdy je potřeba odcvičit nejprve vyšší etáže trupu, než se začne chodidlo stavět dobře a jsou případy, kdy dítě opravdu potřebuje podporu v botě. Jsem ale přesvědčená, že stačí korekce propadu hlezna a usazení paty. U korekčních ortopedických bot bych si uměla představit měkčí podrážku a celkově lehčí botu.

 5. Dáša napsal:

  Dobrý den, dcerka 12m začala asi před měsícem a půl chodit a na levou nožičku došlepuje jakoby na vnitřní stranu/hranu nožičky/kotníku, mám to nějak řešit, nebo se to samo srovná až posílí svaly na nožičkách? Nevím, zda dávat botičky, nebo raději ne, zatím chodí doma bosky, na ven máme botičky, ale venku ji ještě moc chodit nenechávám, spíše jede v kočárku. Děkuji Dáša

  • stepanka napsal:

   Ve fázi obcházení nábytku je nastavení nohou často rozmanité. Nášlap na vnitřní hranu je v tomto období celkem běžný. Pokud již dítě chodí samo v prostoru (není drženo za ruce) měl by se úhel nastavení hlezna částečně srovnat, ale větší zatížení na vnitřních hranách je u začínajícího chodce normální. Záleží na míře „prošlápnutíů kotníku. Pokud by se nastavení nohou nezlepšovalo s nabýváním jistoty při chůzi, navštivte odborníky – dětského ortopeda nebo fyzioterapeuta.

 6. Katka napsal:

  Dobrý den, syn má 5.let a plošší nohy. Dle ortopeda to není ještě tak zlé a pomůže mu protahování nohou + výpony na špičky. Dostal i vložky do bot, doma má chodit bos a v létě co nejvíc bez bot. Chtěla bych synovi pořídit barefoot boty a můj dotaz je, jestli jsou vhodné s použitím ortopedických vložek?
  Děkuji

  • stepanka napsal:

   Zkuste synovi v leže na břiše nakreslit čáru fixem na achilovku. Nechte ho postavit se na pevné podlaze a prohlédněte si achilovky. Při propadu hlezna, které často plochonoží doprovází, se achilovky prohnou dovnitř do „C“. Potom ho nechte stoupnout si na vložky a podívejte se, zda se achilovka srovnala do kolmice s podlahou. Pokud sama vložka dokáže srovnat postavení paty a kotníku a sedí v botě na místě (nevrtí se a neposouvá), klidně bych dítěti dala měkké boty. V případě, že sama vložka nedokáže udržet postavení hlezna, volila bych pevnější opatek, ale podrážku vždy měkkou a botu vždy dostatečně širokou.

 7. Ivana Cvikova napsal:

  Dobry den, zajímalo by mne, jake konkretni znacky bot splnuji těchto 6 pravidel? Ja zatím takoveto neobjevila. Jde mi o boty do terenu. Diky. Ivana

  • stepanka napsal:

   Vivobarefoot, Feelmax, Inov8, Merrel. O těchto konkrétně vím já. Pokud byste zkontaktovala nějakého prodejce obuvi, snad by Vám doporučil ještě další.

 8. Mirka napsal:

  Zdravim, souhlasim s vami, libi se mi navrat k prirozenosti. Chtela bych sveho 11 mesicniho syna nechat co nejvice chodit naboso, kde to pujde. Zatim chodi bosky doma. Dela jiz prvni samostatne krucky bez drzeni. Co byste doporucila koupit za typ obuvi na jaro/leto? Staci jedny kozene capacky a jedny barefoot nepromokave ci uzavrene? Chtela bych poridit jen nezbytne nutnou obuv, at uz kvuli penezum, tak i kvuli ekologii. A co si myslite o podedeni takovychto bot mladsimi sourozenci? Nedeformuje se pak noha v jiz proslapnute bote?

  • stepanka napsal:

   Dobrý den, pro začínajícího chodce bych doporučila jen nepromovaké návleky přes absolutně měkké boty – např. zmiňované capáčky nebo jakékoli kožené botky.
   Dědit se některé boty dají. V ideálním případě by bota měla kopírovat nohu jako druhá kůže. Měly by být chopné se přzpůsobit i několika majitelům. Pokud používáte pevnější boty z důvodu větší ochrany nohy nebo kvůli nepromokavosti, tam už se vliv jedné nohy umí podepsat, ale není to pravidlo. Takže doporučím jen hodnotit každou botu vzlášť.

 9. Veronika napsal:

  Dobrý den. Mam syna kterému teď byli fva roky. Byli jsme u ortopeda protoze ma syn vbocene paty. Rekl nam at doma nosj kotnikove backurky a i kotnikovou obuv. Je to správně? Nerada bych mu nicila nozicky.

  • stepanka napsal:

   Velmi záleží na míře vbočení. Korekce jsou jednou z cest, jak noze pomoci. Druhá cesta je cvičení stability kotníku. Na statickou činnost (popocházení, stoj) a chození po tvrdém nepodnětném povrchu jsou korekční boty vhodné. Jakmile dítě vypustítě v herně, doma, v tělocvičně, venku na hřišti, v lese, v potoce nebo na louce je čas na trénink stability kotníků naboso. Cvičením se stává lezení, stoupání, nakračování, vyrovnávání terénních nerovností, poskakování, balancování. Venku je noha stimulována hodně. Uvnitř si můžete pomoci stimulačními povrchy – ježaté podložky, senzorické koberce, kamínky nebo jakékoli přírodniny v krabici. Sanotné cvičení pak můžete zajistit balančními hračkami, na kterých se stojí: čočka, úseč, molitanová podložka, indoboard a jeho varianty, bossa ball a jeho varianty, jakékoli houpačky do stoje. Nahlížejte tuto situaci jako klasický sportovní trénink. Atlet také netrénuje celý den. Jen hodinu nebo dvě. Pokud má nožka se stabilitou problém, nejsou svaly a vazy schopné unést nohu v prostoru celý den. Nechte proto s klidným svědomím nohu v botě odpočinout a pak dítěti připravte výživný trénink.

 10. Eva napsal:

  Pro všechny pochybovače: Pokud by lidské tělo skutečně potřebovalo veškeré pomůcky a vychytávky, které jsme si postupně vymysleli, jak bychom vůbec mohli přežít? ???? Většinou je to jen o zajetých kolejích, pohodlnosti a byznyse!

 11. Lenka napsal:

  Dobry deň,
  Boli sme dnes so synmi (4 r, 1r10m) u fyzioterapeuta kvôli plochým nohám a vpadnutym členkom. U mladšieho šlo o prevenciu, u staršieho však potvrdili ploché nohy, vbocene členky, nohy do x a začínajúcu skoliozu (vyplývajúcu práve z tej klenby). Doporučil rehabilitáciu plus vhodné topánky, a tu mám práve problem. Vsetky topanky, čo synovia maju (merrell bf, tikki, niečo doma šité),zamietol ako nevhodné kvôli absencii pevnej päty. Tvrdilo, že práve pevna pata je na topánke najdôležitejšia, a ostatné kritériá (ohybnost…) nie sú zásadne. Ohľadom šírky povedal, že syn má širokú nohu kvôli povoleným svalom, že keď bude cvičiť sa mu noha zúži, ale že ani šírka nie je tak dolezita, ako tá pevná päta. Celkovo sa na barefoot obuv pre deti tváril skepticky (pre dospelých je vraj v poriadku), ale chôdzu naboso co najviac doporucoval, aj doma (t.j. aj na tvrdom povrchu). Som z toho naozaj zmätená, uz naozaj neviem, čo mám teda tým deťom obúvať (o financiách ani nevravím, doporucoval zn. Ciciban, čo zrovnaz lacná obuv nie je). Zaujímal by ma a
  Váš názor, aké teda topánky by boli vhodné? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!

  • stepanka napsal:

   Dobrý den, pokud dítě není schopno samo korigovat postavení paty a hlezna, doporučuje se na méně aktivní část dne nosit pasivní korekce zvenku. Dětem se během růstu zavápňuje kostra. Pokud „ujíždí“ hlezení kost po patní dolů dovnitř, může dojít k zavápnění v tomto postavení. Dochází i k přizpůsobí se situaci tvarem. Proto je korekce v takových případech vhodná.
   Samozřejmostí je aktivní trénink stability kotníku, který je výraznějším a hlavně jediným trvalým zásahem do postavení hlezna. Pasivní podpora umožní dobré postavení pro zavápnění a odpočinek svalů i vazů, které jsou pak výkonnější při cíleném tréninku.
   Ideálním řešením je na míru zhotovená ortéza, která se upevňuje na nohu a můžete jí pak použít do jakékoli boty, tedy i barefootové – ortéza umožňuje práci prstů a přední části nohy.
   Dalšími možnostmi jsou ortopedické vložky, zpevněná pata nebo krajní možnost dočasného operativního „sešroubování“ hlezna do správnéhop postavení vzhledem k patě.
   Nevýhodou korekce zpevněnou patou je, že si nemůžete ověřit, zda opravdu funguje. Do boty vidět prostě není. U ortopedické vložky nebo ortézy je kontrola velmi jednoduchá. Stačí se zezadu podívat, zda pata stojí kolmo k podlaze a hlezno nepadá dovnitř.
   Konkrétní boty vám nedoporučím, protože každé noze padnou jiné. Dokonce ani jedna značka nemá všechny boty vyhovující. Také záleží na tom, pro jakou variantu korekce se rozhodnete. Pro špičku nohy ale vždy hledejte dost místa. Aktivně pracující noha se osvalí, ale neznamená to, že by se chodidlo zužovalo. Prsty se cvičením a bosým tréninkem dokonce rozšiřují nejvýrazněji.

 12. Lenka napsal:

  Dobry den,
  dakujem za odpoved! Neviete mi poradit, kde je mozne dostat sa k tym korekcnym pomockam, co ste spominali? Treba ortopeda, alebo to zavisi od fyzioterapeuta, ci s nimi pracuje, alebo mozem aj ja niekde hladat? A co by ste mi doporucili v medzicase – na fyzio nam jednoznacne povedali, ze kludne uzka topanka do spicky, pokial ma pevnu patu. Topanky s primerane pevnou patou a dostatocnou sirkou hladam, zatial som vsak nic nenasla. Neviem, co mam teda synovi obuvat, doma je bosy.
  Este mi napada, ma pevna pata naozaj v tomto smere preventivny ucinok? Fyzio nam povedali, ze ano, ze mladsi (22m), prave pevnu patu potrebuje, inac sa nerobi v tomto veku nic. Lenze starsi topanky s pevnou patou a z doteraz nosil a nepomohlo… Mam cakat, co to spravi, alebo mozem nieco spravie aj teraz ako prevenciu pred spadnutymi clenkami (a pridruzenymi problemami?) Dakujem!

  • stepanka napsal:

   Nevím odkud jste, ale můžu Vám doporučit MUDr. Ondřeje Adamce z dětské ortopedie ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Většinou se korekce řeší až po 3 roce věku. Konkrétní boty opravdu nechci radit. Zkuste najít synovi boty, ve kterých nebude „šmajdat“ – znamená to, že mu bota padne, neklouže mu v ní hoha do stran a je dostatečně pevná pata. Můžete zkusit kontaktovat paní Tóthovou z nohynaboso.cz nebo obuv s dětskou obuví U Beránka v Plzni. Oba jsou schopní a ochotní poradit a změří Vám botu do délky i do šířky. Dají se tak koupit boty i na dálku.

 13. Lenka napsal:

  Dakujem! Uz naozaj posledná otázka – neviete mi odporučiť niekoho v Brne, resp. čím bližšie k Bratislave? Ešte raz ďakujem, veľmi si vážim Vašu pomoc!

 14. Robert napsal:

  Doporučila byste barefoot boty i dospělému s halux valgus? Fitness trenér říká, že radši ne, že bych měl mít spíš botu, která podpoří zatížení patní kosti. Já barefoot nosím, protože mě v nich noha nebolí. Ale jakmile přelezu z barefoot do normální boty, tak se objeví bolest. Tak nevím. Díky za názor!

  • stepanka napsal:

   Rozhodně ano barefoot botě. Trenér ale také radí dobře. Konvenční boty mají podraženou patu. Proto je přetížená přední část nohy. Barefoot obuv má „zero drop“ – žádný zdvih pod patou. Proto by Vám měla barefoot bota vyhovovat. Jinak vbočený palec vzniká z úzké boty ve špičce. Další mechanismus vzniku vbočeného palce je spojen s kaskádou dějů: vpadlý kotník, vbočená kolena, i jen mírná nestabilita trupu (rozestup břišní stěny, oslabená břišní stěna, porucha vývoje kyčlí v dětství, když dítě nelezlo po čtyřech, ti, co jako děti nechtěli být na břiše…). Pokud Váš problém pramení z bot, pomohou jen boty. Pokud byste měl problém i někde výš na těle, docvičuje se stabilita trupu.

Napsat komentář

Malé boty nosí 75% dětí

Realita je tvrdá. Až 75 % dětí ve školkách nosí malé boty. Na vině není tolik délka bot jako jejich šířka. Víte kolik prstů se vejde vašemu dítěti do boty?

Velikost bot

Dětská noha není na bolest tak citlivá jako noha dospělého. Nevěřte jim, že je bota netlačí. Vše si ověřte. Děti dokáží nosit boty i o několik čísel menší bez jakéhokoli zaváhání. Deformování nohy ale již probíhá.

Noha vyzrává do šesti let, boty se vyrábí převážně úzké

Přináším Vám další zpravodajství ze zákulisí školkových botníků. Bot dobré délky je v nich 80 %, dostatečně širokých jen necelých 43 %. Situace se zlepšuje, ale problém s nevhodným tvarem bot přetrvává. Naopak burcující čísla ohledně tragických nohou našich dětí se mi v praxi nepotvrzují. V šesti letech, kdy vývoj klenby vrcholí, nacházím dobře klenutou nohu v téměř 90 %.

Balanční cvičení

Chcete se udržet v kondici a mít pevné tělo? Hledáte jednoduchou a zaručenou radu na srovnání páteře, kloubů, vyrovnání napětí ve svalech a zapnutí hlubokých svalů? Potřebujete se dostat do formy? Jde to i zábavně. Klíčem k úspěchu je rovnováha.