fbpx

Nákup bot pro děti

Na co si dát při výběru bot pozor? Vždy si v obchodě boty přeměřte nebo porovnejte s obrysem nohy. Nespoléhejte se na číslování bot. Není u každého výrobce stejné. Ani výrobcem uváděná délka boty v cm nemusí odpovídat tomu, co sami naměříte. Vždy si zkontrolujte nejen délku, ale i šířku bot. Více o měření nohou a bot se dočtete v článku Velikost bot.

Boty by měly splňovat tato kritéria:

 1. Volný ohyb podrážky nahoru, dolů i do skrutu a to v celé délce a šířce podrážky, ne jen v jednom bodě,
 2. Nulový rozdíl výšky podrážky mezi patou a špičkou,
 3. Široká špička, která umožní roztáhnout prsty, dostatečně klenutá špička,
 4. Podrážka je v celé délce chodidla v kontaktu s podložkou – nezvednutá špička,
 5. Možnost upravit obvod kolem nártu tkaničkou nebo páskem,
 6. Co nejměkčí materiál svrchní části bot, aby nebyla omezena práce nohy a kotníku.

Posuzujte každý pár bot zvlášt. Měkké, široké boty se prodávají nejčastěji pod označením barefoot. Dva typy boty od stejného výrobce nemusí být vyhovující.

Nechte dítě se v botě projít, poskočit, dřepnout si nebo kleknout. Bota by ho neměla v žádné aktivitě omezovat. Při chůzi by mělo dítě došlapovat na patu, odrážet se ze špičky a přenesení váhy z paty na špičku by mělo být měkké a plynulé. Příznakem přiliš tvrdých bot je došlap na celé chodidlo, prošlapování kolen dozadu a výrazné vytáčení se v bocích.

Představte si sebe, jak jdete po asfaltu v přeskáčích a hledejte podobné nežádoucí příznaky.

Bota by měla na noze držet sama. Dítě by ji nemělo přidržovat prsty nohou.

 

4 reakce na článek: Nákup bot pro děti

 1. Veronika napsal:

  Doporucuji zmenit tip na stranky pani Tothove na Nohynaboso. 😉

  Jinak paradni blog

 2. Lenka napsal:

  Dobrý deň,
  V článku uvádzate, že topánky by mali mať možnosť regulovať obvod okolo nártu. Znamená to, že capačky (s gumičkou okolo členku) nie sú vhodné? Resp. sú takéto capačky (samozrejme s pridanou ohybnou podrážkou)vhodné ako obuv do lesa pre predškoláka? Ďakujem za odpoveď!

  • stepanka napsal:

   Capáčky na gumičku jsou jednou z lepších variant bot pro začínající chodce a jako domácí obuv pro kohokoli staršího. Jejich nevýhodou je, že gumička může tlačit na achilovku, pokud uživateli napětí gumičky nevyhovuje a tah gumy tlačí nohu do špičky boty. Tlak do špičky je evidentní, když si prohlédnete používané capáčky – na patě se tvoří vráska z nevyužívaného nadměrku. Lepší variantou jsou materiálově capáčky, ale upevněné na nohu páskem na suchý zip (něco na styl tikki shoes). Pro předškoláka bych do lesa volila asi odolnější boty, které budou hlavně splňovat požadavky rozměrové. Ale samozřejmě vyberte boty, které vyhovují Vám a především požadavkům dítěte.

   • Lenka napsal:

    Ďakujem za odpoveď! Budem si to musieť premyslieť, topánky som totiž plánovala skúsiť ušiť a na podrážku prilepiť vibram, len stále neviem, ako by tá topánka vlastne mala vyzerať 🙂 Capacky teda asi nie, tak budem ďalej rozmýšľať. Samozrejme, ak máte nejaký tip, budem vďačná 🙂

Napsat komentář

Velikost bot

Dětská noha není na bolest tak citlivá jako noha dospělého. Nevěřte jim, že je bota netlačí. Vše si ověřte. Děti dokáží nosit boty i o několik čísel menší bez jakéhokoli zaváhání. Deformování nohy ale již probíhá.

Aktivní těhotenství

„Hlavně se šetři.“ Jako těhotná jsem tuto větu slyšela často. Ale já byla jen těhotná a neměla komplikace. Proč tedy sedět na zadku? Tělo je zvyklé na svou dávku pohybu a ke zdravému fungování ho potřebuje. Přináším Vám pár nápadů, jak si rychle a efektivně zacvičit v těhotenství.

Noha vyzrává do šesti let, boty se vyrábí převážně úzké

Přináším Vám další zpravodajství ze zákulisí školkových botníků. Bot dobré délky je v nich 80 %, dostatečně širokých jen necelých 43 %. Situace se zlepšuje, ale problém s nevhodným tvarem bot přetrvává. Naopak burcující čísla ohledně tragických nohou našich dětí se mi v praxi nepotvrzují. V šesti letech, kdy vývoj klenby vrcholí, nacházím dobře klenutou nohu v téměř 90 %.